Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce polityka prywatności.

Hygge czyli klucz do szczęścia

Hygge klucz do szczęścia

HYGGE czyli klucz do szczęścia... 

Dużo się ostatnio słyszy o HYGGE, czyli duńskim sposobie na szczęście.

Ale czym tak naprawdę jest?

W paru krótkich zdaniach opowiem a zdjęciami zobrazuję zamysł tej filozofii. 

HYGGE ("huu-ge") określa filozofię życia, która czyni z Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Język polski nie posiada odpowiednika, lecz jest to opis chwil szczęścia, bliskości oraz ciepła, które odnajdujemy w najzwyklejszych sytuacjach. 

Wszyscy mamy zdolność do odczuwania hygge. Zasiadając w ulubionej pozycji na kanapie czy fotelu, z ciekawą książką lub jedząc pyszny posiłek z bliskimi osobami. Jednak mimo tego, nie zawsze potrafimy wygenerować czas na takie ważne momenty.

Hygge tak naprawdę można znaleźć wszędzie, jeśli tylko wiesz w jaki sposób szukać. Przenika ono wszystkie aspekty naszej codzienności, począwszy od wystroju wnętrz a kończąc na gotowaniu. Naucz się wymawiać, odnajdywać i tworzyć hygge. Docenisz znaczenie momentów i zrozumiesz, dlaczego w tym współczesnym zabieganym świecie tak ważna jest umiejętność "wyłączenia się" na parę chwil.

„Bo hygge to wiele różnych rzeczy: to sztuka stwarzania atmosfery intymności i ciepło na sercu, ale też zero zmartwień, poczucie ukojenia, przytulne tête-à-tête i moje ulubione kakao przy świecach. Hygge to raczej odpowiedni nastrój i coś, czego się doświadcza, a nie rzeczy. To przebywanie z ludźmi, których się kocha. To dom. Poczucie, że jesteśmy bezpieczni, chronieni przed światem, że możemy spokojnie opuścić gardę. Możemy bez końca rozmawiać o wielkich i małych życiowych sprawach, ale możemy też po prostu cieszyć się swoją milczącą obecnością. Możemy wreszcie delektować się w samotności filiżanką dobrej herbaty.” Cytat z książki "Hygge. Klucz do szczęścia"

Cytat zaczerpnięty z pierwszych stron książki, najwłaściwiej definiuje czym tak naprawdę jest hygge. To pewnego rodzaju połączenie przytulności wnętrz, wygody, miłej atmosfery i bezpieczeństwa. 

Na całą filozofię składa się jednak jeszcze kilka elementów a mianowicie:

  • Światło dokładniej mówiąc świece, bez tego nie ma hygge.

swiece hygge

  • Spokój oraz troska o innych. Nikt nie ma do siebie pretensji do bycia w centrum uwagi oraz nikt nie próbuje zdominować rozmowy. Równość jest bardzo ważnym elementem hygge.

troska o innych hygge

  • Hygge można obchodzić samemu lecz tak naprawdę opiera się na tym by być z innymi.

hygge bycie razem

„Hygge zakłada pewien stopień intymności, często łączy się z przytulaniem, z czyimś towarzystwem, które sprawia, że w naszym organizmie zaczyna się wydzielać oksytocyna (…)"

  • To również odpowiednio dobrane jedzenie, które sprawia przyjemność... Słodycze, ciasta, ciepłe dania jednogarnkowe np. gulasz. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy cały posiłek przyrządzimy razem, z rodziną, grupą przyjaciół.

jedzenie hygge

  • Wygoda jest kolejnym nieodłącznym elementem. „W Danii najważniejsza jest swoboda. Duńczycy cenią zwyczajność, lubią nieformalną atmosferę i nieformalny sposób ubierania się.”

  • Dom który jest główną siedzibą HYGGE. Większość wolnego czasu spędzamy właśnie w nim, spotkania z przyjaciółmi i bliskimi. Jest kilka rzeczy które zagwarantują, że w naszym domu będzie odpowiednia atmosfera. Książki, kominek, świece czy wykorzystanie naturalnych materiałów w wystroju wnętrz. Skandynawski styl już od dawna cieszy się ogromną popularnością, wysublimowany minimalizm rozkochał wiele aranżacyjnych projektów.

hygge elementy hyge


kominek hygge

  • Poza domem także można być hygge, przede wszystkim ważny jest luz i swoboda oraz bycie blisko natury, tu i teraz!

„Hygge jest skromne i niespieszne. To wybór czegoś rustykalnego zamiast nowego, prostego zamiast szykownego i nastrojowego zamiast ekscytującego. Pod wieloma względami hygge to duński krewny idei prostego życia.”